You are currently viewing Most lesz iskolás a gyermeked? Így segíts neki felkészülni!

Most lesz iskolás a gyermeked? Így segíts neki felkészülni!

A szülői lét egyik meghatározó pillanata, amikor gyermekünk iskolába készül, és megkezdi az iskolás éveket az óvoda után. Ez az időszak tele van izgalommal, várakozással és olykor aggodalommal is, hiszen a kisgyermek életében jelentős változást hoz az iskolai élet megkezdése. Fogalmazzunk pontosabban: nem csak az övében, hanem a miénkben is. Szülőként látni, ahogy gyermekünk kilép a megszokott, biztonságos óvodai környezetből, és belép egy új, kihívásokkal teli világba, egy olyan érzelmi hullámvasút, ami örökre megmarad emlékeinkben. Az iskolakezdés nem csupán azt jelenti, hogy a gyermekünk megtanul írni, olvasni és számolni; ez egyben a felelősségvállalás, az önállóság és a közösségi életben való helytállás első nagy próbája is. Itt már teljesen más közösségben kell kialakítani a maguk kis életét és mások az elvárások is. Sokkal magasabbak és több fegyelmet igényelnek. Ebben az átmeneti időszakban a szülőknek fontos szerepe van abban, hogy támogassák és bátorítsák gyermeküket. Az iskolatáska/hátizsák közös kiválasztása, az első napra való izgalmas készülődés, az új szabályok és napirend kialakítása mind olyan mozzanatok, amelyek hozzájárulnak a folyamat gördülékenyebb lebonyolításához.

Az első iskolai napok nagyon meghatározóak!

Ezek azok a napok, amik alapjaiban meghatározzák a gyermek iskolához való viszonyát az év hátralévő részére. Ha jól érzi magát és biztonságban, akkor biztos, hogy nyitottan fog majd mindenhez hozzáállni és sokkal könnyebb lesz számára megszokni ezt az új helyzetet. Ha azonban rossz élményeket társít a kezdéshez és szorongást vált ki belőle, akkor nagyon nehéz lesz ebből kitörni és átalakítani pozitív irányba az érzéseket. Egyáltalán nem lehetetlen, de nem könnyű. A pozitív élmények, mint az új barátok szerzése, a tanárok támogató hozzáállása és az érdekes tananyag, mind hozzájárulnak ahhoz, hogy a gyermekek lelkesedéssel várják a következő napokat. A sikerélmények – például egy jól megoldott feladat – növelik az önbizalmukat és motivációjukat. Az első iskolai napok és hetek alatti támogató szülői jelenlét és bátorítás biztosítja, hogy a gyerekek magabiztosan és nyugodtan álljanak helyt az új környezetben.

Ezekkel a módszerekkel segíthetünk felkészülni!

Egy szülő élete folyamatos agyalás és praktikák, ötletek kivitelezése annak érdekében, hogy a gyermek számára minden nap különleges és nyugodt, békés legyen. Vannak ötleteink arra az esetre, hogy milyen módszerekkel segíthetünk nekik felkészülni az iskolai életre. Egyáltalán nem kell nagy dolgokra gondolni, mégis, így egyben összeszedve sokkal könnyebben tudatosulhat bennünk is, hogy mik azok a dolgok, amikre érdemes figyelni és amivel könnyíthetünk ezen az izgalmas, új időszakon.

Lássuk őket!

Minőségi termékek beszerzése

A megfelelő iskolaszerek beszerzése alapvető fontosságú. Válasszunk tartós, ergonomikus hátizsákot, jó minőségű írószereket és egyéb szükséges eszközöket. A minőségi termékek nem csak hosszabb ideig bírják, de a gyermek is szívesebben használja őket, ami növeli az iskolába járás iránti lelkesedést. A mai modern gyerekek között pedig sajnos már ezt a szempontot is figyelembe kell venni: ha valakinek nem szépek az iskolaszerei, akkor biztos, hogy előbb-utóbb megjegyzést fognak rá tenni, a gyermek pedig kellemetlenül fogja magát érezni miatta.

Maradjon meg a napirend

Azzal, hogy vége az óvodának még nem kell, hogy megszűnjön egy következetes napirend! A gyerekeknek ez jelenti a biztos támpontot. Nem kell természetesen nagyon szigorúan venni, de legyen meg a reggeli kelés fix időpontja, továbbá a délutáni tanulás és az esti lefekvés pontos ideje is. 

Nyílt napokon való részvétel

Ha lehetőség van rá, látogassunk el előre az iskolába, hogy a gyermek megismerje az épületet, a tantermét és a játszóteret. Ezáltal kevésbé lesz idegen számára az első napon, és magabiztosabban lép be a kapun.

Töltsünk ki foglalkoztatókat már a nyáron is, gyakoroljuk a tanulást!

Már az iskola megkezdése előtt ismerjük meg a tanulás örömét. Olvassunk közösen könyveket, végezzünk egyszerű feladatokat, amelyek fejlesztik a koncentrációt és a figyelmet. Így a gyermek könnyebben ráhangolódik majd az iskolai feladatokra. Rengeteg szuper foglalkoztató füzet kapható már mindenféle mesehős témával, ezek nagyon jól tudják fejleszteni a gyerekeket. 

Szociális készségek fejlesztése

Bátorítsuk a gyermeket, hogy játsszon más gyerekekkel, vegyen részt közösségi programokon. Az iskolában való sikerességhez elengedhetetlenek a jó társas készségek, a kommunikáció és az együttműködés képessége. Itt kezd igazán kiforrni a személyiségük, sokkal jobban kibontakoznak és a barátság fogalma is itt válik számukra igazán ismert fogalommá. 

Szülőként az a feladatunk, hogy biztosítsuk gyermekünk számára a legjobb feltételeket, támogassuk és bátorítsuk minden lépésénél. Ezzel nemcsak az iskolai sikerességét alapozzuk meg, hanem a tanulás iránti szeretetét és az életre szóló pozitív élményeit is. Az iskolakezdés tehát nem csupán egy új időszak kezdete, hanem a gyermek fejlődésének és önállósodásának egyik legfontosabb állomása, melynek sikere nagyrészt rajtunk is múlik. Az óvoda után ez egy teljesen más világ: sokkal kötöttebb és szigorúbb, teljesen mások a szabályok és nem olyan laza, mint amilyen az a 3-4 év volt. Ne féljünk mi sem tőle, mert ha mi nem vagyunk képesek pozitívan és bátran hozzáállni, akkor biztos, hogy érezni fogja rajtunk a gyermekünk és a bizonytalanság majd rá is hatással fog bírni. Mindig gondoljunk bele abba, hogy itt kezdik majd el szépen kibontani a kis szárnyukat és talán már itt el fog dőlni, hogy később mi lesz a szakmája.